Przełom maja i czerwca wreszcie przyniósł upragnioną przez wszystkich zmianę pogody. Po wielu dniach opadów deszczu, wyszło słońce i na szlakach od razu pojawiło się wielu turystów.

Pomimo poprawy pogody szlaki są nadal bardzo mokre i błotniste. W kolejnych dniach możliwe są również burze, dlatego należy dokładnie sprawdzać prognozy.
W ostatnim tygodniu GOPR zanotował kilka akcji.

0506goprpodh
fot. FB/Grupa Podhalańska GOPR

28.05
• Ratownicy otrzymali zgłoszenie o potrzebie udzielenia pomocy turyście w rejonie Rabsztyna w Małych Pieninach - uraz stawu skokowego. Po dotarciu i zaopatrzeniu urazu ratownicy ewakuowali ratowanego do doliny.

1.06
• W godzinach przedpołudniowych zgłoszenie o wypadku na Śnieżnicy - 10 letni chłopiec w wyniku upadku na trasie downhilowej doznał urazów kończyn dolnych i górnych, ogólnych potłuczeń i silnego krwawienia. Na miejsce ruszyły 2 zespoły GOPR, karetka pogotowia oraz śmigłowiec LPR. Po dotarciu ZRM i GOPR udziela pomocy, chłopiec jedzie karetką do szpitala, śmigłowiec wraca do bazy.
• Ok godz. 16 na Turbaczu GOPR udziela pomocy turyście z urazem stawu skokowego oraz osłabieniu, transport do Nowego Targu.
• Niemal w tym samym czasie kolejne wezwanie z rejonu Turbaczu, zachorowanie- udzielenie pomocy turystce.
• Ok godz. 17 informacja do GOPR o odnalezieniu zwłok w jednym z potoków w dolinie potoku Gazdy przez przypadkowe osoby. Na miejsce ruszył GOPR oraz Policja. Po wykonaniu oględzin ratownikom pozostał smutny obowiązek ciała z gór.

2.06
• Ok południa zgłoszenie o wypadku rowerowym na Śnieżnicy. Nastolatek z podejrzeniem złamania miednicy, poważnym urazem stawu biodrowego, otarciami twarzy i urazem pleców, po udzieleniu pomocy przez GOPR został przetransportowany śmigłowcem Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do szpitala w Krakowie.
• Wieczorem zgłoszenie o wypadku na Starych Wierchach - złamana ręka. Ratownicy po dotarciu zaopatrzyli uraz i ewakuowali poszkodowanego do nowotarskiego szpitala
W miniony weekend z okazji Dnia Dziecka GOPR uczestniczył w wielu imprezach dla najmłodszych promując bezpieczne góry oraz zapewniając szereg atrakcji naszym dzieciakom.

W weekend ratownicy zabezpieczali zawody biegowe Ultra Trail Małopolska - zanotowano kilka drobnych interwencji.

Numer ratunkowy w górach 601 100 300

źródło: Grupa Podhalańska GOPR