Miejscem, gdzie najczęściej spotkać można niedźwiedzieBieszczady. Pojawiają się one jednak także w innych rejonach górskich.

Babiogórski Park Narodowy zamieścił na swoim facebooku zdjęcia, na których widać tropy niedźwiedzia. Fotografie wykonał A. Arcikiewicz. 

Zdjęcia pokazują, że niedźwiedzie nie zapadły jeszcze w sen zimowy i są wciąż w ruchu. 

Wędrując po Babiogórskim Parku Narodowym pamiętajmy o jego mieszkańcach i uszanujmy jego przyrodę. Na terenie Parku obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Nie zakłócajmy spokoju bytującym tu zwierzętom, nie schodźmy z wyznaczonych szlaków i poruszajmy się po terenie tylko oznakowanym – czytamy na facebooku BPN.

Jeśli my sami nie chcemy stanąć „twarzą w twarz” z niedźwiedziem przebywając w górach poruszajmy się tylko po wyznaczonych ścieżkach. Jeśli zaś musimy zboczyć ze szlaku – narób przy tym trochę hałasu – zwłaszcza, gdy widoczność jest nieco mniejsza, np. podczas mgły.

Jeśli niedźwiedź nas usłyszy – najprawdopodobniej sam zejdzie nam z drogi. Przypadki, gdy to nie małych rozmiarów zwierzę atakuje człowieka w Polsce jet niewiele. Ich najczęstszą przyczyną jest zaskoczenie, strach. O jednym z takich spotkań z niedźwiedziem pisaliśmy tutaj.

 

NW

źródło:Babiogórski Park Narodowy