Z powodu intensywnych opadów deszczu i podtopień część szlaków turystycznych w Tatrach została zamkniętych. Stolica polskich gór ma jednak do zaoferowania wiele innych atrakcji, dzięki którym można wspaniale spędzić czas czekając na poprawę warunków do wędrówek. Na dwa najpopularniejsze szczyty w mieście można wjechać kolejami, bez potrzeby korzystania z pieszych tras.

Ostrożnie na szlaku

Obecnie dostępne dla turystów są m.in. Dolina Chochołowska (powyżej polany Huciska trwają prace remontowe), ścieżka nad Reglami, Dolina Białego, Dolina Kościeliska.

Sytuacja w górach zmienia się szybko, dlatego przed wyjściem na wycieczkę trzeba sprawdzić, czy cała planowana trasa jest otwarta, a także czy nie zbliża się załamanie pogody. Najlepiej to zrobić na stronach internetowych Tatrzańskiego Parku Narodowego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Należy bezwzględnie respektować informacje o zamkniętych szlakach. Trzeba też pamiętać, że po opadach deszczu na wszystkich trasach jest ślisko i występują duże kałuże, a miejscami nawet potoki – niezbędne jest zachowanie ostrożności w trakcie spacerów.

W wysokie góry koleją

Gdy szlaki są śliskie od deszczu, najbezpieczniej dostać się na szczyt Kasprowego Wierchu koleją. Na wysokości 1987 m n.p.m. można odetchnąć prawdziwie rześkim, wysokogórskim powietrzem, a bezchmurne chwile wykorzystać na podziwianie wspaniałych widoków.

Bilety na Kasprowy Wierch najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez internet, na stronie www.pkl.pl – bez potrzeby stania w kolejce do kasy.

Gubałówka – kulturalne centrum miasta

Na szczyt warto wjechać koleją niezależnie od pogody. A tam czekają m.in. warsztaty regionalnego rzemiosła, zajęcia z tańców latynoamerykańskich oraz koncerty w ramach festiwalu Hej Fest.

- Razem z regionalnymi artystami można samodzielnie wykonać pamiątki, takie jak tradycyjne drewniane korale oraz gliniane naczynia. W świetny nastrój wprawią wszystkich także tańce latynoamerykańskie, prowadzone przez wyspecjalizowanych instruktorów. Soboty to koncerty Hej Fest – już 28 lipca na Gubałówce zagrają Happysad i Coma. Region oferuje wiele atrakcji, dlatego zachęcamy do przyjazdu do Zakopanego i dobrej zabawy – wymienia Janusz Ryś, prezes PKL.

Warsztaty rękodzieła odbywają się w środy i piątki, a zajęcia z tańców we wtorki i czwartki. Już wkrótce na Gubałówce będzie można także obejrzeć wystawę pokazującą historię powstania kolei PKL Gubałówka oraz jej wpływ na rozwój Zakopanego i popularyzację turystyki w mieście i regionie. Ekspozycja jest częścią obchodów 80-lecia powstania kolei.

„Lato folkloru i wrażeń”

To hasło, pod którym miasto Zakopane zebrało różnorodne wydarzenia odbywające się przez całe lato. Warto wybrać się na Plac Niepodległości, gdzie czekają specjalne strefy: sportu, sztuki i kultury, rozrywki, informacji oraz relaksu. Przez cale wakacje można będzie wziąć tam udział w wielu warsztatach, treningach czy występach artystycznych. Na Placu będzie odbywało się także Visa Kino Letnie.

Ciekawym wydarzeniem jest również Zakopiański Festiwal Literacki, połączony z Targami Książki „Pod Tatry tylko z książką”. W Zakopanem tworzyło wielu pisarzy, którzy zainspirowani tutejszą kulturą i krajobrazami zostawili po sobie wspaniałe dzieła. Festiwal przypomni ich postacie oraz zainspiruje do czytania o stolicy Podhala.

Więcej informacji o „Lecie Folkloru i Wrażeń” można znaleźć tutaj: KLIK

- Zakopane przyciąga nie tylko walorami krajobrazowymi, ale także gościnnością, kulturą i atmosferą, którą trudno znaleźć gdziekolwiek indziej. Zakopiańscy przedsiębiorcy potrafią wykorzystywać te zalety niezależnie od pogody i pory roku, oferując wiele różnorodnych atrakcji. Oferta lokalna jest bardzo szeroka - dla dzieci, osób dorosłych i osób starszych. W Zakopanem nie można się nudzić! Zapraszam na Podhale – zachęca Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry, Nadciąga burza / fot. Krzysztof KoniecznyZdjęcie z bazy zdjęć PG: Tatry, fot. Krzysztof Konieczny

***

Polskie Koleje Linowe to przedsiębiorstwo z 80-letnią tradycją działające w branży turystycznej, operator kolei linowych w kluczowych lokalizacjach turystycznych w Polsce. Spółka oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Obecnie PKL działa w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica oraz Góra Żar. PKL jest jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. Priorytetem PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie dalsze inwestycje i poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne.