Dolina Lejowa oraz skałki na Jarońcu to jedyne dwa miejsca skałkowe, gdzie wolno się wspinać, respektując zarządzenia TPN. Na Jarońcu jest około 30 dróg, łącznie z wariantami o trudnościach do X, a najdłuższe linie sięgają 25 metrów.

Portal Tatrzański, Dolina Lejowa
Portal Tatrzański, Dolina Lejowa

W Dolinie tej znajdują się następujące polany:
- Lejówki,
- Jaworzyna Lejowa,
- Polana Kica,
- polana Huty Lejowe,
- Niżnia Polana Kominiarska,
- Przysłop Kominiarski.

Przywrócono znowu na nich wypas (tzw. wypas kulturowy – wypas owiec i bydła na chronionych obszarach parków narodowych dozwolony z zachowaniem licznych ograniczeń).

Dnem doliny płynie Lejowy Potok.

Znajduje się tu też kilka jaskiń – m.in.:
- Awen Odpękniętych Nacieków,
- Szczelina ze Śniegiem,
- Schron nad Lejową,
- Dziura nad Zabijakiem II,
- Jaskinia Mechata,
- Tylkowa Szczelina,
- Jaskinia Skośna,
- Jaskinia Lejowa Wyżnia,
- Suchy Biwak,
- Schron przy Suchym Biwaku,
- Lejowa Szczelina.

Dolina Lejowa jest częścią składową Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie.

Z pozostałych ciekawostek:
- Dolina Lejowa jest jednym z najrzadziej uczęszczanych przez turystów miejsc w polskich Tatrach,
- Z uwagi na szkody powstałe 25 i 26 grudnia 2013 roku wskutek orkanu "Ksawery", szlak żółty został do odwołania zamknięty dla ruchu turystycznego. Odwołanie nastąpiło dopiero 1 lipca 2016 r. (żółty szlak prowadzi dnem doliny z Polany Biały Potok na Niżnią Polanę Kominiarską).
- Nazwa doliny pochodzi od nazwiska góralskiego Leja z Podczerwonego, który w rejestrach z 1811 r. występuje jako właściciel tej hali.
- W XIX w. funkcjonowały tu dwie kopalnie rud nazywanych Lejowymi Baniami (mieściły się one we wschodnich zboczach, tuż pod szczytem. Obecnie są już ledwo widoczne i prawie w całości zasypane.).

Aby dotrzeć do skały u progu Doliny Lejowej w Tatrach Zachodnich należy zaparkować przy zajeździe Józef, znajdującym się przy drodze z Witowa do Zakopanego i dojść do Doliny zielonym szlakiem (skała znajduje się po prawej stronie u wejścia do doliny).

Podsumowując, skałka u wylotu Doliny Lejowej ma charakter rekreacyjny. Wspinaczki na niej są krótkie i łatwe. Można tu prowadzić (co często się zresztą zdarza) zajęcia szkoleniowe z podstaw techniki wspinania. Czasem, szczególnie w bardzo ładne i wolne od pracy dni zdarza się tu tłok. Należy pamiętać, że okolice te leżą bezpośrednio u podnóża Tatr Zachodnich, co wiąże się niestety ze stosunkowo długą zimą oraz krótkim i zmiennym sezonem wspinaczkowym. Wspinanie jest możliwe od późnej wiosny do wczesnej jesieni, choć czasem zdarza się, że wspinanie jest już możliwe na początku kwietnia lub nawet pod koniec października.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Dolina Lejowa - Baza Topo Portalu Górskiego
Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Dolina Lejowa - Baza Topo Portalu Górskiego

http://topo.portalgorski.pl/Dolina-Lejowa

Bartek Michalak

Źródła:
- Tatry Polskie – PRZEWODNIK, J. Nyka, Latchoczew 2002 r.
- http://topo.portalgorski.pl
- Internet (ogólnie)