Olympus Mons to najwyższa góra na Marsie, jak i w całym Układzie Słonecznym.

Jest to wygasły wulkan tarczowy i powstał poprzez powolny i długotrwały wyciek lawy przez co jego zbocze nachylone jest pod niezwykle małym kątem.
Przykładem takiej formacji wulkanicznej występującej na Ziemi może być np. Mauna Kea na Hawajach.
Ma nieco ponad 21 000 m n.p.odniesienia.
Astronomowie spekulują jakoby szczyt był pokryty chmurami zestalonego dwutlenku węgla.
Na górze znajdują się liczne zapadliska.
Krater ma długość - 85 km, szerokość - 60 km i głębokość – 3 km;
Do ostatniej erupcji doszło tu ok. 100-200 mln. lat temu.
Przyszłych kolonistów marsjańskiej planety zapewne czekać będą wielokrotnie super widoki i panoramy. Nie będzie to jednak zapewne widok z Olympus Mons. Sytuacja taka wynika ze specyficznego ukształtowania powierzchni Marsa, jego krótkiego horyzontu, a także ogromnego obszaru samego wulkany.
Obiekt ten zaobserwowano już na początku XIX w., jednak dopiero sonda Mariner 9 w latach 70. XX w. dokonała zdecydowanie bardziej wnikliwych obserwacji.
Wulkan ten ma ok. 600 km. średnicy i jego powierzchnia w przybliżeniu odpowiada powierzchni Francji!
Jednak powstanie takiego tworu na Ziemi jest niemożliwe – wynika to z różnicy w budowie geologicznej naszej planety i Marsa.
Warto też przy okazji wspomnieć o sposobie liczenia wysokości na takim Marsie. Z oczywistych względów wysokość jako ilość metrów nad poziomem morza tutaj się absolutnie nie sprawdzi. Na Czerwonej Planecie istotna jest wysokość nad średnim poziomem powierzchni Marsa, gdzie wysokość zero jest obliczana na podstawie średniego ciśnienia marsjańskiej atmosfery oraz promienia planety.
Idąc zatem tym tropem można stwierdzić z całą mocą, że na szczycie Olympus Mons notuje się jedynie ciśnienie wynoszące 12% takiego jakie średnio panuje na Marsie. Tak dla porównania:
Ciśnienie na Evereście to 30% tego jakie mam na poziomie morza.
Różnica jest więc znaczna!
Tak na marginesie, to ze zdjęć nadesłanych przez różne sądy, wiadomo że powierzchnia Marsa w ogóle zawiera sporo materiału skalnego. Przyszli eksploratorzy tej planety jako wspinacze i alpiniści mieliby więc co robić... 

 

 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://www.komputerswiat.pl/,
Wikipedia.