Aleksandra Dzik urodziła się 13 grudnia 1982 r. w Siemianowicach Śląskich. Z wykształcenia magister psychologii i socjologii, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz doktorantka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Jest alpinistką młodego pokolenia, przewodnikiem górskim oraz pilotem wycieczek. Uprawia narciarstwo wysokogórskie oraz skiturowe, kolarstwo górskie, turystykę rowerową, rajdy przygodowe, biegi. Prowadzi firmę turystyczną BluEmu.

Aleksandra Dzik, źr. ola-dzik.plAleksandra Dzik, źr. ola-dzik.pl

Jako pierwsza Polka stanęła na Piku Pobiedy oraz jako pierwsza Polka zdobyła wszystkie pięć siedmiotysięcznych szczytów byłego ZSRR wymaganych do uzyskania odznaczenia „Śnieżnej Pantery". Pierwszą Polką, której udało się otrzymać ten tytuł była Amalia Kapłoniak, jednak wówczas z powodów politycznych Pik Pobiedy był wykluczony z listy wymaganych wierzchołków, a do uzyskania odznaczenia wystarczyły cztery szczyty.

Etapy zdobywania Śnieżnej Pantery:
- 11 sierpnia 2006 - Pik Awicenny (Lenina)
- 9 sierpnia 2007 - Pik Korżeniewskiej
- 20 sierpnia 2008 - Szczyt Ismaila Samaniego (Kommunizma)
- 7 sierpnia 2009 - Chan Tengri
- 23 sierpnia  2010 - Pik Pobiedy

{youtube}wzrBrDpInF0{/youtube}

W 2009 r. dokonała zimowego wejścia na Elbrus w Kaukazie. W 2010 r. uczestniczyła w wyprawie na Nanga Parbat, wówczas szczyt osiągnęli Artur Hajzer, Robert Szymczak i Marcin Kaczkan. Także w 2010 r., jako pierwsza kobieta, ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme, zwyciężając w rywalizacji kobiet z czasem 5:04:41. W 2011 r. weszła na ośmiotysięcznik Gasherbrum II w Karakorum. W 2012 r. brała udział w wyprawie PZA na Kongur (7719 m) w Chinach. Rok później była organizatorką i kierowniczką międzynarodowej wyprawy na Nanga Parbat. Wyprawa została przerwana przez atak terrorystyczny, w wyniku którego zginęło 11 osób przebywających w bazie. Wspinała się w rejonie afgańskiego Hindukuszu, gdzie m.in. w 2014 r. uczestniczyła w zimowej wyprawie na Noszak, zaś 9 sierpnia 2016 r. weszła na siedmiotysięcznik Kohe Tez, znajdujący się w rejonie nie odwiedzanym przez wyprawy co najmniej od trzydziestu lat. Ponad to ma na swoim koncie zimowe przetrawersowanie Mont Blanc w 2008 r.

Osiągnięcia sportowe:
- w zawodach w narciarstwie wysokogórskim: pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski i w Pucharze Polski w sezonie 2006/2007,
- w Rajdach Przygodowych: drugie miejsce w Mistrzostwach Czech w 2005 r., pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski w 2008 r., czwarte miejsce w „Zamberlan Adventure Trophy” – edycji Mistrzostw Europy w rajdach przygodowych w sezonie 2008,
- w zawodach w kolarstwie górskim: w 2009 r. zajęła drugie miejsce w Powerade MTB Marathon Istebna, czwarte w Powerade MTB Marathon Złoty Stok i piąte w Beskidy MTB Trophy,
- w biegach górskich: w 2007 r. zajęła drugie miejsce w VII Biegu na szczyt Pilska, w 2009 r. trzecie indywidualnie i pierwsze w drużynie w Drużynowym Maratonie Kukuczki, a w 2010 r. jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme, zwyciężając w rywalizacji kobiet z czasem 5:04:41.

Jubilatce życzymy pomyślności!

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- Wikipedia
- bluemu.com.pl
- ola-dzik.pl
- wspinanie.pl/2010/09/polacy-najszybsi-na-elbrusie
- drytooling.com.pl/baza/ludzie/1150-aleksandra-dzik