Zofia Stecka, z domu Wisłocka, w tym roku obchodziłaby setne urodziny. Zmarła trzy dni temu. Taterniczka, alpinistka, narciarka, grotołaz i przewodniczka tatrzańska. Będąc córką Adama Wisłockiego, jednego z pierwszych członków TOPR, z górami związana była od dziecka. Studiowała w Poznaniu, z zawodu była magistrem nauk ekonomiczno-politycznych.

Zofia Stecka, źr. 4tp.pl/n/40465Zofia Stecka, źr. 4tp.pl/n/40465

Urodzona 22 października 1917 r. Zofia Stecka od najmłodszych lat jeździła z rodziną w Tatry, a w roku 1947 na stałe zamieszkała w Zakopanem. Taternictwo zaczęła uprawiać będąc na studiach, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Przeszła wiele dróg taternickich o średnich trudnościach, również zimą. Najczęściej wspinała się w zespołach kobiecych (z Heleną Hajdukiewiczową, Aliną Kaszynową, Urszulą Kołaczkowską i Teresą Świerczyną). Na swoim koncie miała pierwsze przejścia, m.in. na Żabim Wierchu Jaworowym i Kopałkowej Baszcie. Turystycznie i alpinistycznie jeździła w Alpy, góry Jugosławii, Turcji, Rumunii, Grecji i Kaukazu.

Od lat 50. ubiegłego wieku zaczęła poświęcać się także speleologii. Brała udział w wyprawach eksploracyjnych, m.in. do jaskiń: Zimnej, Wysokiej i Bystrej. Penetrowała jaskinie Słowacji, Bułgarii i Austrii.

W 1966 r. została przewodnikiem tatrzańskim, zaś uprawnienia przewodnickie I klasy otrzymała w 1975 r.

Uprawiała narciarstwo wysokogórskie.

Była jednym z członków założycieli Koła Jaskinioznawczego przy PTTK w Zakopanem, aktywnie działała w Klubie Wysokogórskim.

Pisała artykuły o Tatrach i Podtatrzu.

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- 24tp.pl/n/40465
- z-ne.pl/t,haslo,4677,stecka_zofia.html