Janusz Kuliś urodził się 26 września 1950 r. we Wrocławiu. Ukończył Politechnikę Wrocławską. Jest alpinistą, żeglarzem i strzelcem sportowym. Wspina się od 1969 r. Zdobywca Broad Peak Midle. Współzałożyciel Akademickiego Klubu Alpinistycznego we Wrocławiu, były prezes wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego.

Janusz Kuliś, źr. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
Janusz Kuliś, źr. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis

Przygodę z górami zaczął od wycieczek w szkole średniej. W trakcie studiów pojechał do Morskiego Oka na swój pierwszy obóz wspinaczkowy zorganizowany przez Zrzeszenie Studentów Polskich. Zapisał się do wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego, jeździł w góry zimą i latem.

Wspinał się w Pamirze, Hindukuszu Afgańskim, Andach, Ałtaju Mongolskim, Himalajach i Karakorum. Na niektóre wyprawy jeździł jako kierownik.

Wyprawy wysokogórskie

1973 – Pik Moskwa (6785 m)
28 lipca 1975 – Broad Peak Middle (8011 m) – wyprawę zorganizował Klub Wysokogórski z Wrocławia. Kuliś wraz z Kazimierzem Głazkiem, Markiem Kęsickim, Bohdanem Nowaczykiem i Andrzejem Sikorskim dokonał pierwszego polskiego wejścia na wierzchołek o wysokości powyżej 8000 m. W trakcie zejścia ze szczytu zginęły trzy osoby. Po tej wyprawie, z powodu odmrożenia, amputowano Kulisiowi wszystkie palce u nóg. Wcześniej pułap 8000 m udało się przekroczyć na Lhotse wyprawie Andrzeja Zawady, lecz oni nie zdobyli szczytu.
1976 – Noszak (7492 m) – wejście na szczyt
12-16.08.1977 – Kohe Szachaur (7084 m) – kierownik wyprawy Klubu Wysokogórskiego z Wrocławia, wraz z Stanisławem Wacławem i Jerzym Wilkońskim dokonał pierwszego wejścia prawym filarem północnej ściany.
1984 – Manaslu – pokierował wrocławską wyprawą. Na szczyt weszli nową drogą od południa Aleksander Lwow i Krzysztof Wielicki.
1980 – Mount Everest – udział w kierowanej przez Andrzeja Zawadę narodowej wyprawie, na której ustanowił swój rekord wysokości - 8350 m. Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka wytyczyli nową drogę południowym filarem. Za tę wyprawę otrzymał medal.

Solenizantowi życzymy wszelkiej pomyślności!

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- terakowski.republika.pl/Kulis.html