Z zebranych danych wynika, że od 2001 r. wysokość tej góry stale spada.

Ten Dach Europy liczy trochę ponad 4807 m n.p.m. Leży pomiędzy Francją, a Włochami. Mont Blanc to inaczej Biała Góra, albo z włoskiego – Monte Bianco.
Po raz pierwszy zdobyto go w sierpniu 1786 r. Szczyt osiągnęli wówczas Jacques Balmat (góral z Chamonix) i Michel Paccard (lekarz z Chamonix).
Jest młodym stosunkowo, rozległym i rozbudowanym masywem górskim. I fakt faktem, że on stale rośnie – jakieś 2-3 mm/rok. Jednak z drugiej strony, jego wysokość zmienia się o kilka metrów ze względu na grubość czapy lodowej pokrywającej szczyt. Wierzchołek skały znajduje się bowiem na wysokości 4792 m n.p.m.
W XXI w. regularnie mierzona jest wysokość szczytu, a tym samym bada się wpływ ocieplania się klimatu na środowisko naturalne.
Z zebranych danych wynika, że od 2001 r. wysokość tej góry stale spada – średnio 13 cm/rok. Tzn. spada poziom pokrywy lodowej, bo Mont Blanc sam w sobie – skały, ciągle rośnie.
A jeśli chodzi o kurczenie się Dachu Europy.
Niewątpliwie pierwszą i główną tego przyczyną są ponoć zmiany klimatyczne. I niby większość naukowców z tym się zgadza. Nie ma jednak stuprocentowych dowodów na potwierdzenie tej właśnie tezy.
Chociaż tak z drugiej strony:
Za topnienie lodowców m.in. na Grenlandii, Spitsbergenie, Islandii, w rejonie Everestu czy na Kilimandżaro odpowiada właśnie klimat...

 

 


Bartek Michalak