Panują tu doskonałe warunki do wędrówek górskich.

Choć Wyspy Kanaryjskie większości osób mogą się kojarzyć z wakacyjnym wypoczynkiem na plaży, to archipelag ten jest pochodzenia wulkanicznego i panują tu doskonałe warunki do wędrówek górskich. Wystarczy wspomnieć, że na jednej z Wysp Kanaryjskich – Teneryfie – znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii – Pico de Teide o wysokości 3718 m n.p.m. Wyspy Kanaryjskie mogą się zatem okazać doskonałym kierunkiem dla tych, którzy chcą połączyć wypoczynek na plaży z turystyką aktywną – trekkingiem.
Wyspy Kanaryjskie – położenie, budowa geologiczna, rzeźba, klimat
Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, iż Wyspy Kanaryjskie choć pod względem politycznym są związane z Europą – są częścią Hiszpanii, a więc i Unii Europejskiej, to pod względem geograficznym należą do Afryki – znajdują się na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Maroka, około 100 km od kontynentalnej części Afryki, w obrębie płyty afrykańskiej. Archipelag ten składa się z górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego, w związku z tym wyspy te są aktywne wulkaniczne, a działalność wulkaniczna wciąż ma tu wpływ na rzeźbę terenu. Głównymi wyspami są: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera i El Hierro, poza nimi jest tu również 6 mniejszych – bezludnych wysp.
Wyspy Kanaryjskie budują skały magmowe i wylewne, m.in. bazalty, bazanity, fonolity, nefelinity oraz karbonatyty. Spore powierzchnie tych wysp pokryte są jałowymi polami lawowymi, a także świeżym pyłem wulkanicznym. Najwyższy szczytem archipelagu jest położony na Teneryfie Pico de Teide, wulkan wznoszący się na 3718 m n.p.m. To najwyższy punkt na terenie całej Hiszpanii. Drugim najwyższym szczytem wysp jest Roque de los Muchachos o wysokości 2426 m n.p.m. na La Palmie. Z kolei najwyższym punktem wyspy Gran Canaria jest Pico de Las Nieves, którego wysokość to 1949 m n.p.m. Wyspy Kanaryjskie znajdują się w strefie klimatu zwrotnikowego, suchego. Na górach znajdujących na wyspach, występuje piętrowość klimatyczna.
Najlepsze trasy trekkingowe na Wyspach Kanaryjskich
Garajonay
Garajonay znajduje się na wyspie La Gomera. Powstał tu Park Narodowy Garajonay, który porasta las wawrzynowy. Wyznaczono tu 18 oznakowanych szlaków, a najdłuższy i najciekawszy z nich ma ponad 12 km długości. Park organizuje wycieczki z przewodnikiem, jednak można do również zwiedzać samodzielnie. Znajduje się tu centrum dla zwiedzających, gdzie można otrzymać mapę i wszelkie ważne informacje.

Droga Camino de Jinama – El Hierro
Camino de Jinama to trasa na wyspie El Hierro. Różnica wysokości na tym szlaku wynosi około 815 m. a jego długość to około 3,5 km. To trasa mocno związana z historią lokalnej ludności. Do największych atrakcji tej trasy należy dawny krater wielkiego wulkanu. Szlak poprowadzi na szczyt do Ermita de la Caridad, skąd można podziwiać piękne widoki.
Roque de los Muchachos – La Palma
Wędrówka na Roque de los Muchachos na wyspie La Palma to możliwość odwiedzenia m.in. olbrzymiej kaldery wulkanicznej, której głębokość sięga 1500 m. Niezapomnianym przeżyciem będzie udanie się na punkt widokowy Roque de los Muchachos, z którego rozciąga się panorama na Park Narodowy Caldera de Taburiente – to miejsce, gdzie w sprzyjających warunkach można zobaczyć chmury pod sobą.
Teide – Teneryfa
Trekking na Teide to w zasadzie wyprawa na wierzchołek Hiszpanii. Wulkan ten znajduje się na Teneryfie w Parku Narodowym Teide. Pewnym ułatwieniem, a dla wielu również atrakcją będzie przejażdżka kolejką linową na wysokość 3 555 metrów. Stąd aż do 3718 m n.p.m. już idzie się pieszo. Oczywiście miłośnicy wędrówek górskich całą trasę na szczyt będą chcieli przebyć pieszo. Ze szczytu w dobrą pogodę można zobaczyć również inne Wyspy Kanaryjskie.
Las Peñitas – Fuerteventura
Fuerteventura liczy ponad 255 km pieszych tras. Można wybrać się np. do wąwozu Las Peñitas, zobaczyć koryto rzeki Palmas ze słynnymi kanaryjskimi palmami daktylowymi. Inne atrakcje na tych szlakach to Pustelnia Virgen de la Peña z najstarszymi materiałami geologicznymi na Kanarach, a także zapora i zbiornik wodny Las Peñitas. Ta wyspa słynie z długich i pięknych plaż, związku z czym wiele szlaków prowadzi właśnie z nich.
Roque Nublo – Gran Canaria
Wybierając się na wędrówki po Gran Canarii, można zobaczyć m.in. słynną skałę pochodzenia wulkanicznego – Roque Nublo. Wznosi się ona 80 m ponad podstawą i znajduje na wysokości 1813 m n.p.m. Miejsce to było starożytnym miejscem kultu, a do dziś jest inspiracją dla malarzy, pisarzy czy muzyków. Jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc, z których można podziwiać Roque Nublo jest tzw. „okno Nublo”, czyli kamienny łuk, przez który widać tą wielką skałę.
Timanfaya – Lanzarote
Wybierając się na wędrówkę po Parku Narodowym Timanfaya na Lanzarote można się wręcz poczuć jak na spacerze po Marsie. Znajduje się tu dziki krajobraz pełen skał i kontrastu kolorów, podziwiać można stożki wulkanów, napawać się ciszą. To wszystko jest wynikiem erupcji wulkanów, które miały w latach 1720, 1736 i 1824. Wyznaczono tu wiele różnych tras. Można się też wybrać w trasę, biegnącą pomiędzy strumieniami lawy do Caldera Blanca.

Marek Lonta