Wspaniała pogoda cały czas utrzymuje się w Tatrach. Już dłuższy czas trwa tzw. babie lato i mamy idealne warunki do tego by realizować nasze wymarzone wspinaczkowe cele :) W takich stabilnych warunkach pogodowych, w których nie mamy już np. zagrożenia burzami jak to ma miejsce w okresie letnim warto pokusić się o przejście ładnej graniówki, aby nasycić się przestrzenią i zapierającymi dech w piersiach widokami :) Jedną z takich godnych polecenia grani jest ta prowadząca ze szczytu Łomnicy do Durnego Szczytu...

2410Durny 1Grań od Durnego Szczytu do Łomnicy (źródło Wikipedia)

Od razu trzeba zaznaczyć, że do przejścia takiej graniówki w krótki październikowy dzień potrzebujemy żwawego tempa a co za tym idzie bardzo dobrej kondycji aby skończyć turę przed zmierzchem... Naszą turę rozpoczynamy w Tatrzańskiej Łomnicy (830-900m n.p.m.). Kolejką gondolową wyjeżdżamy nad Łomnicki Staw (1751m n.p.m.). Tu podziwamy wspaniałą panoramę. Przed nami wyniosłe szczyty Łomnicy (2634m n.p.m.), Grani Wideł (kulminacja w Wielkim Szczycie Wideł 2522m n.p.m.) i Kieżmarskiego Szczytu (2558m n.p.m.).

2410Durny 2Zejście fragmentam Drogi Jordana z Łomnicy (fot. archiwum autora)

Tutaj też zobaczymy jak na sam szczyt Łomnicy kursuje wagonik kolejki. Kolej ta została wybudowana w 1940 roku. W ciągu 8,5 minuty możemy nią dotrzeć na szczyt Łomnicy pokonując przewyższenie 855m... Jest to zdecydowanie najszybsza opcja rozpoczęcia wspinaczki naszą granią, ale wymaga wcześniejszej rezerwacji biletów a co za tym idzie trafienia w pogodę w zarezerwowany dzień... Druga możliwość to wyjazd kolejką krzesełkową na Łomnicką Przełęcz (2189m n.p.m.). Stąd musimy dotrzeć na Łomnicę tzw. Drogą Normalną, która prowadzi częściowo w dolnej swej części ścieżką kluczącą w piargach, a wyżej ubezpieczoną klamrami i łańcuchami ferratą.

2410Durny 3Wspinaczka na grani... (fot. archiwum autora)

Widoki ze szczyty Łomnicy są wspaniałe. Pod nami w kierunku wschodnim biegnie najsłynniejsza tatrzańska grań - Grań Wideł najeżona ostrymi turniami. Szczytem, który kończy przejście tej grani jest widoczny w oddali Kieżmarski Szczyt. Na północ na drugim planie rozciąga się dużo łagodniejsza w swym charakterze grań Tatr Bielskich. Nieco na lewo widać Kołowy Szczyt i Jagnięcy. Dalej z wybitniejszych szczytów widzimy m.in. nasz cel Durny Szczyt (2623m n.p.m.) oraz: Lodowy Szczyt, Gierlach, Pośrednią Grań i Sławkowski Szczyt.

2410Durny 4Zejścia na grani bywają trudne i w sporej ekspozycji... (fot. archiwum autora)

Doskonały jest też stąd widok na rozciągającą się "u naszych stóp" Dolinę Pięciu Stawów Spiskich. Oczywiście przy dobrej widoczności widok jest bardzo rozległy i możemy dostrzec szczyty dalszych pasm górskich. Dość powiedzieć, że pracownicy obserwatorium na Łomnicy mieli okazję obserwować przy bardzo sprzyjających warunkach takie szczyty jak: Śnieżka w Karkonoszach oddalona o 360km czy Howerla w Czarnochorze oddalona o 300km... Ze szczytu Łomnicy kierujemy się na początku przygotowaną platformą widokową i dalej do końca barierek w kierunku zachodnim. Idąc dalej na tzw. lotnej asekuracji schodzimy ze szczytu Łomnicy fragmentem tzw. Drogi Jordana (klamry, łańcuchy. Wspinamy się kolejno poprzez Małą Poślednią Turniczkę, Poślednią Turnię, Zębatą Turnię i Durną Turniczkę aż na wierzchołek Durnego Szczytu.

2410Durny 5Kwiaty kwitnące w surowych warunkach wysokogórskiej grani (fot. archiwum autora)

Należy uważać szczególnie na zejściach z poszczególnych turni gdyż miejscami nie jest łatwo a musimy obniżać się w sporej ekspozycji. Warto podkreślić, że z grani, którą idziemy mamy wspaniały wgląd w jedną z najwspanialszych tatrzańskich ścian czyli zachodnią ścianę Łomnicy. Najwspanialszy na nią widok otwiera się z Durnego Szczytu. Widzimy wspaniałe blisko 300m płyty, na których poprowadzono wiele najpiękniejszych dróg wspinaczkowych w Tatrach na czele ze słynną "Hokejką".

2410Durny 6Widok z Durnego Szczytu w kierunku zachodniej ściany Łomnicy... (fot. archiwum autora)

Na Durnym Szczycie możemy znaleźć puszkę z wpisami wejść :) Z Durnego Szczytu schodzimy na Przełęcz Pawlikowskiego i dalej przez Igłę w Durnych, Maćkową Przełęcz i Mały Durny na Małą Durną Przęłęcz skąd schodzimy do Doliny Pięciu Stawów Spiskich uważnie śledząc dalszy przebieg okopczykowanej drogi. Schodzimy aż w okolice Chaty Teryego. Skąd już szlakiem przez Siodełko docieramy Do Starego Smokowca kończąc tą piękną graniową wyprawę :)

Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski