W dniach 19 – 22 października, w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki odbyła się piąta edycja Opolskiego Festiwalu Gór. Festiwal z roku na rok prężnie rozwija swój program, zdecydoanie rośnie jego atrakcyjność.

Warto było dowiedzić Opole gdyż nie brakowało tam ciekawych prelekcji, znakomitości ze świata górskiego, wspinaczkowego czy biegowego. Na miejsce licznie przybyli mieszkańcy Opola jak i miłośnicy gór z innych rejonów Polski. Na większości prelekcji sala była wypełniona po brzegi.

V Opolski Festiwal GórV Opolski Festiwal Gór

Festiwal rozpoczął się już w środę. Tego dnia królowali wspinacze i alpiniści, którzy opowiadali o swoich dokonaniach w wertykalnym świecie, zaś prelekcją na temat pierwszej pomocy w górach wystąpił wykładowca Politechniki Opolskiej Maciej Stańczak.

Drugi dzień festiwalu był dniem poświęconym kobiecej działalności. Na początku jednak zgormadzeni posłuchali prof. dr hab. Marcina Czerwińskiego, który przybliżał zjawisko hipoksji w górach. Później na scenie na dobre zagościły kobiety. Danuta Piotrowska opowiedziała o wyprawie na K2 z 1986 roku, podczas której zginął jej mąż Tadeusz Piotrowski. Przedstawicielka młodego pokolenia himalaistek Ola Dzik opowiadała o wyprawie w nieznane góry Afganistanu. Ciekawa dyskusja wywiązała się podczas prelekcji Beaty Sabały – Zielińskiej oraz Ewy  Berbeki. Słuchacze zaciekawieni przebiegiem rozmowy zadawali pytania. Dzień festiwalowy zakończyła Miłka Raulin prezentując kulisy walki o swoje wielkie marzenie – Koronę Ziemi.

V Opolski Festiwal GórV Opolski Festiwal Gór

Beata Sabała-Zielińska i Ewa BerbekaBeata Sabała-Zielińska i Ewa Berbeka

Piątek był dniem biegowo-himalajskim. Po kolejnym wykładzie dotyczącym pierwszej pomocy w górach, zaprezenotwali się biegacze. O różnorodnych górskich wyzwaniach opowiadała Agnieszka Korpal. Natalia Tomasiak i Marcin Świerc wygłosili prelekcję o zawodach z cyklu Skyrunning na świecie, w dwóch odsłonach Extreme i Ultra. Po nich przyszedł czas na Marcina Tomaszewskiego i jego ukochaną i zwieńczoną sukcesem działalność na północnej ścianie Trolli. Gwiazda wieczoru, wielkiej klasy himalaista – Krzysztof Wielicki przybliżył słuchaczom polską eksplorację Himalajów zimą.

Sobota rozpoczęła się od pokazu filmu "Zakopiańczycy" w reżyserii Jerzego Porębskiego. Po zakończeniu projekcji o pierwszym polskim przejściu filara Kantabryjskiego na Naranjo de Bulnes opowiadali Karolina Ośka i Łukasz Dębowski. Nadszedł czas na powrót w Karakorum, a słuchaczom została przybliżona sylwetka K2 – tym razem Jerzy Natkański mówił o warunkach letnich jak i zimowych panujących na tej śmiertelnie niebezpiecznej górze. Ostatnim prelegentem, ale zapewne najbardziej wyczekiwanym był himalaista Alex Txikon, który wygłosił bardzo ciekawą prelekcję o pierwszym zimowym wejściu na Nang Parbat, któego dokonał wraz z Simone Moro i Alim Sadparą.

Krzysztof WielickiKrzysztof Wielicki

Jerzy NatkańskiJerzy Natkański

W czasie trwania festiwalu goście mieli możliwość zapoznania się ofertą wystawców. Nie zabrakło oczywiście bogatej oferty literatury górskiej, czasopism, map czy przewodników. W Opolu z nowymi kolekcjami marek Bergans of Norway i Kayland zaprezentował się Sklep Górski.

Uczestnicy otrzymali naprawdę sporą dawkę opowieści o niesamowitej przygodzie. Dzięki prelegentom mogli dotknąć gór w różnych miejscach na całym świecie. Zobaczyli różne oblicza i przeróżne wyzwania jakie niosą ze sobą góry. Od trudnych i mozolnych wspinaczek na najwyższe szczyty świata, po przemierzanie górskich szlaków biegowym krokiem.

Sklep górski - stoiskoSklep Górski - stoisko

Barbara Nowak