Nowy przewodnik trekkingowy Janusza Kurczaba - opracowanie zbiorowe.

 W pażdzierniku 2002 r. ukazał się nowy przewodnik trekkingowy po Himalajach Nepalu autorstwa Janusza Kurczaba. Wydania podjął się "Sklep Podróżnika", nakładem którego dotychczas ukazało się wznowienie całości przewodnika W.H.Paryskiego "Tatry Wysokie" a także - szereg przewodników po Alpach.
Janusz Kurczab był autorem jedynego dotychczas polskojęzycznego przewodnika trekkingowego po Nepalu ("Nepal. Przewodnik trekkingowy", wyd. "EXPLO", Gliwice 1993 r.). Od tego czasu w himalajskim królestwie zaszły duże zmiany, szczególnie w infrastrukturze turystycznej - budowane są nowe drogi, mosty i hotele, otwiera się nowe połączenia lotnicze i drogowe. Zmieniają się również przepisy imigracyjne i dotyczące trekkingu. Otwiera się nowe rejony, zamyka inne, zmianie ulegają też wysokości opłat, ceny biletów itp. Sprawia to, że przewodniki po tym rejonie, również te obcojęzyczne, szybko się dezaktualizują.
Omawiany przewodnik nie jest II wydaniem poprzedniego, nosi tytuł "Himalaje Nepalu" i został w zasadzie na nowo napisany. Uzupełniono lub zmieniono treść wszystkich rozdziałów ogólnych i informacyjnych. Wprowadzono opisy krótkich trekkingów na obrzeżach doliny Kathmandu. Główna część przewodnika uległa największym zmianom - wybrano szereg nowych tras a zamieszczone informacje i opisy są dokładniejsze i uwzględniają stan z lat 1999-2001.
"Himalaje Nepalu" ukazały się w wygodnym formacie kieszonkowym, identycznym jak przewodniki znanej serii przewodników po Alpach, od szeregu lat wydawanej przez "Sklep Podróżnika". Szata graficzna jest znacznie bogatsza niż poprzedni przewodnik tego samego autora: ok. 60 kolorowych fotografii, 21 planów i map oraz 11 profili tras trekkingowych.
Ze względu na obszerną część ogólną i informacyjną (m.in. rys historyczny, najważniejsze zabytki, hotele, przepisy itp.), przewodnik przeznaczony jest dla wszystkich odwiedzających Nepal w celach turystycznych, ale najbardziej przydatny będzie dla turystów górskich, interesujących się trekkingiem w Himalajach Nepalu. Znajdziemy w nim opisy 8 krótkich trekkingów w okolicy Kathmandu oraz 49 tras i wariantów wysokogórskich. Oprócz popularnych tras trekkingowych w rodzaju: "Do bazy Everestu" czy "Wokół Annapurny" opisane są również trudniejsze i rzadko powtarzane trasy prowadzące przez dzikie rejony: Tilitsho (Annapurna Himal), Ganesh Himal, czy Dolpo.