wśród podróżników słynie przede wszystkim z wulkanów oraz gejzerów

Islandia, czyli państwo wyspiarskie w północnym Atlantyku, wśród podróżników słynie przede wszystkim z wulkanów oraz gejzerów. Ten kraj pokryty wzgórzami i górami pochodzenia wulkanicznego jest idealnym miejscem na trekking pośród dzikiej przyrody w dosyć wymagających warunkach, a jednocześnie każdy może tu znaleźć szlaki odpowiednie dla swych umiejętności.
Położenie i budowa geologiczna Islandii
Islandia to kraj i wyspa znajdujący się w północnej części Oceanu Atlantyckiego, nieco na południe od koła podbiegunowego północnego. Cieśnina Duńska oddziela Islandię od Grenlandii. Islandia położona jest na Grzbiecie Śródatlantyckim, który stanowi granicą pomiędzy północnoamerykańską oraz euroazjatycką płytą tektoniczną. To sprawia, że na wyspie panuje wysoka aktywność wulkaniczna. Wyspę budują przede wszystkim skały wulkaniczne, głównie pochodzenia trzeciorzędowego – są to zwykle brekcje, bazalty, tufy bazaltowe oraz popioły.
Największą część wyspy zajmują wyżyny oraz płaskowyże pochodzenia wulkanicznego, które wznoszą się na wysokość 700 – 1000 m n.p.m. Pomiędzy nimi dominują góry, głównie w postaci stożków wulkanicznych. Natomiast na południu wyspy znajdują się niewielkie niziny. Aż 11,6% powierzchni tego wyspiarskiego kraju pokryte jest lądolodem oraz lodowcem. Vatnajökull to największy lądolód w Islandii, którego powierzchnia wynosi około 9000 km2.
Wulkanizm na Islandii
Wulkany znajdujące na Islandii należą do trzech typów: wulkany tarczowe, maary, a także wulkany, które powstały wzdłuż szczelin. Współcześnie działalność wulkaniczna na wyspie wiąże się przede wszystkim z rozciąganiem podłoża. Położenie w tzw. „gorącym punkcie” Grzbietu Śródatlantyckiego sprawia, że na wyspie znajduje się około 130 wulkanów, a spora ich część jest czynna. Wciągu ponad tysiąca lat obecności człowieka na Islandii odnotowano tu aktywność aż 18 spośród nich.
Największym wulkanem islandzkim jest Askja (1510 m n.p.m.). Warto wspomnieć, że jego wybuch w 1875 roku był przyczyną deszczu popiołu w odległym Sztokholmie. Wulkan Laki zasłynął z kolei erupcją z 1783 roku, kiedy to pokrył lawą powierzchnię ponad 500 km2. Najaktywniejszym spośród islandzkich wulkanów jest Hekla (1447 m n.p.m.), a najwyższym, jednocześnie najwyższym szczytem kraju jest Hvannadalshnúkur (2119 m n.p.m.). Większość stożków wulkanicznych wznosi się tu średnio na wysokości 1400 – 1600 m n.p.m.
Oprócz wulkanizmu, położenie na granicy płyt kontynentalnych wiąże się również z występowaniem trzęsień ziemi – są tu one dosyć częste i niejednokrotnie równie tragiczne w skutkach jak wybuchy wulkanów. Licznie występują tu także gorące źródła i gejzery, które często wykorzystuje się do celów gospodarczych, np. jako wody geotermalne. Do najsłynniejszych należy Geysir – to od niego pochodzi nazwa gejzer.

Szlaki trekkingowe na Islandii

Landmannalaugar
Landmannalaugar jest obszarem, który uchodzi za najpopularniejszy cel turystów odwiedzających Islandię. Są tu ciepłe rzeki oraz strumienie, w których można się kąpać. Głównymi szlakami trekkingowymi w tym rejonie są: Brennisteinsalda – wulkan o wysokości 855 m n.p.m., a także Bláhnjúkur – mierzący 940 m n.p.m, popularny „niebieski szczyt”. Brennisteinsalda nosi miano najbardziej kolorowej góry w Islandii, natomiast ze stoków Bláhnjúkur rozpościera się widok na islandzkie lodowce.
Laugavegur
Szlak turystyczny Laugavegur to wyprawa na około 3 – 4 dni, lecz podczas tego trekkingu można doświadczyć niezapomnianych widoków. Wzdłuż szlaku są miejsca, w których można przenocować, a wczesnym rankiem ruszyć w dalszą podróż. Þórsmörk to miejsce, w którym można zakończyć wędrówkę, lecz można się też udać się dalej – szlakiem Fimmvörðuháls prowadzącym do Skogar – miejscowości, która zasłynęła domami z dachami pokrytymi trawą.
Sprengisandur
Sprengisandur to szlak trekkingowy, który prowadzi z Landmannalaugar. Na wyprawę tą trasą decydują się zwłaszcza samotnicy, gdyż przemierzając ją zaiste trudno spotkać w czasie wędrówki innych podróżników. Trasa ta liczy ponad 200 km długości, w związku z tym jest ona przeznaczona dla doświadczonych trekkingowców i podróżników. Dobrze, aby zabrać za sobą odpowiedni sprzęt trekkingowy, a w tym również namiot oraz śpiwór. Nie można zapomnieć o zapasach pożywienia.
Hellismannaleið
Szlak turystyczny Hellismannaleið w pewnością spodoba się osobom, które chcą zobaczyć zielone doliny oraz pola lawowe. Ta trasa trekkingowa prowadzi z Landmannalaugar w kierunku podstawy aktywnego wulkanu Hekla, a także do terenów, gdzie znajduje się zastygła lawa nosząca nazwę Rjúpnavellir. Przemierzając ten szlak, można także napotkać po drodze kilka islandzkich ciepłych źródeł geotermalnych.
Solheimajokull Glacier
Solheimajokull Glacier jest lodowcem z charakterystycznymi szczelinami. Charakteryzuje się głębokim niebieskim kolorem. Solheimajokull jest częścią znacznie obszerniejszego lodowca Myrdalsjokull. Znajdu się on przy południowym wybrzeżu Islandii. To doskonałe miejsce dla osób, które chcą spróbować trekkingu po lodowcu, a także wspinaczek lodowych. Jako, że panują tu zmienne warunki atmosferyczne, trzeba być wyposażonym w sprzęt wspinaczkowy i prowiant.
Stórurð
Stórurð to po islandzku „olbrzymie głazy”. To jedno z najchętniej wybieranych do trekkingu miejsc we wschodniej części Islandii. Stórurð położone jest u stóp gór Dyrfjöll, składa się z ogromnych skał, a także uroczych łąk i pięknych stawów. Prowadzi tu aż 6 szlaków z różnymi dystansami oraz stopniami trudności – w związku z tym może tu dotrzeć każdy bez względu na doświadczenie. Trasy trekkingowe do Stórurð są oznaczone drewnianymi tyczkami.
Fimmvorduhals Hiking Trail
Fimmvorduhals Hiking Trail jest trasą o długości około 25 km długości, z czego 1 km stanowi wspinaczka. Znajduje się w południowej części Islandii – pomiędzy lodowcami Eyjafjallajökull oraz Mýrdalsjökull. Przemierzając ten szlak można zobaczyć słynny wodospad islandzki Skógafoss, a także zieloną dolinę Thorsmork. Jako, że panuje tu bardzo zmienna pogoda, w wędrówkę warto wybrać się w wygodnych butach trekkingowych, mieć odzież outdoorową na każdą pogodę i prowiant.
Jaskinie lodowe i lodowcowe na Islandii
Jaskinie lodowe dostępne są praktycznie przez cały rok i znajduje się w nich tylko pewna ilość lodu i wypełnione są lodowymi rzeźbami. Jaskinie lodowcowe utworzone są z kolei w całości w bloku lodu. Ciekawym celem wypraw trekkingowych są jaskinie lodowcowe w lodowcu Vatnajokull nieopodal laguny lodowcowej Jökulsárlón. Wśród jaskiń lodowych warto odwiedzić jaskinię lawową Lofthellir i jaskinię Víðgelmir. Należy mieć ze sobą sprzęt ułatwiający poruszanie, a także odpowiednie ubranie.
Vatnajökull
Vatnajökull jest największym lodowcem nie tylko w Islandii, ale również w całej Europie – to jeden z najważniejszych celów wypraw trekkingowych na wyspie. Vatnajökull znajduje się w południowo-wschodniej Islandii osiąga wysokość ponad 2000 m n.p.m., a najwyższym punktem jest tu najwyższy szczyt wyspy – Hvannadalshnúkur (2119 m n.p.m.) Na trasie można podziwiać też dwa inne niesamowite lodowce – Skeiðarárjökull oraz Breiðamerkurjökull.

Marek Lonta