Dziś i jutro prognozowane jest zarówno słońce, jak i chmury. Zupełnie słonecznie – ładnie i przejrzyście zrobić ma się w niedzielę.  Prognoza ta aktualna jest dla różnych górskich rejonów Polski. Chociaż np. w Karkonoszach wyjątkowo słonecznie ma być jutro. Dziś i pojutrze natomiast zapowiadają się chmury.

Generalnie, przewidywane temperatury powietrza powinny oscylować w granicach 0 stopni. W jutrzejszą sobotę jednak, w okolicach Kasprowego i Doliny Pięciu Stawów, termometry mają wskazywać nawet -7 lub -9 stopni.

1303pogoda
fot. baza zdjęć PG- Zima w Tatrach, autor - Sylwia Kubas

W Tatrach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. Wraz z prognozowanym ociepleniem, spodziewany jest jednak wzrost tego zagrożenia.

Mimo marcowej, wczesnowiosennej aury, poruszanie się po górach (szczególnie wysoko) jest nadal wyjątkowo niebezpieczne. Posiadanie odpowiedniego sprzętu zimowego i właściwe umiejętności są niezbędne. Zapraszamy przy okazji do odwiedzenia naszego górskiego sklepu.

Zamiast informacji dotyczącej tego co obecnie dzieje się na górskich stokach, warto chyba napisać parę słów o aktualnej sytuacji wynikającej z koronawirusa. Wyciągi, duże ludzkie skupiska, dotykanie rękoma różnych przedmiotów, restauracje itd. to rzeczy i miejsca, których na pewno trzeba teraz unikać. Dlatego bez względu na wszystko – pogodę, uroki białego szaleństwa, warunki śniegowe itd. - należy za wszelką cenę powstrzymać się od jakiegokolwiek wychodzenia z domu i przemieszczania się. Ludzie młodzi pewnie sobie z tym wszystkim bez problemu poradzą, ale warto zachować się odpowiedzialnie i pomyśleć o tych wszystkich starszych, których układ odpornościowy już taki wydolny i sprawny nie jest...

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski