To, co wydarzyło się przez ostatnie kilka dni z polską pogodą z czystym sumieniem można określić mianem stuosiemdziesięciostopniowego zwrotu akcji. O ile ktoś miał wątpliwości, czy wychodząc na dwór założyć jesienną czy zimową kurtkę, o tyle z nadejściem Nowego Roku podobnych rozterek nikt już chyba nie ma. W kontekście utrzymującego się mrozu sięgającego minus 10 stopni Celsjusza w końcu odetchnąć mogą sympatycy białego szaleństwa. ;)

Przedstawiamy kolejną dawkę prognoz dla najpopularniejszych kurortów górskich w Polsce. Dla każdego ośrodka narciarskiego podawana jest wysokość pokrywy śnieżnej, temperatura powietrza, wilgotność  oraz odczucia termiczne. Zapraszamy do lektury!

Kotelnica Białczańska
W Białce Tatrzańskiej zimno, przeszło 10-stopniowy mróz. Ze względu na brak opadów atmosferycznych pokrywa śnieżna wynosi jednak tylko 10 cm. W dniu dzisiejszym uruchomiono kolej VI „Pasieka Express” z podgrzewanymi kanapami oraz osłonami wietrznymi oraz trasę nr 8 o długości 1200 m. Póki co każda z pięciu tras biegowych pozostaje nieczynna.

Zieleniec
Pierwsze dni Nowego Roku upływają w Zieleńcu pod znakiem opadów śniegu (pokrywa śnieżna: 0 - 30 cm) oraz utrzymujących się przymrozków (obecnie blisko -6°C). W rezultacie miłośnikom szusowania udostępniono 9 wyciągów narciarskich (o tej samej porze w zeszłym tygodniu czynny był jedynie jeden wyciąg), które są czynne w godzinach 09:00 - 22:00. Są to: niebieska kanapa sześcioosobowa Skyway Express, pomarańczowa kanapa sześcioosobowa Winterpol, kanapa czteroosobowa Gryglówka, oraz wyciągi talerzykowe: G2 Śnieżka, N3 Patyczak, B1 Bartuś, D1 Diament oraz M2 Mieszko przy kościółku. Na wszystkich trasach narciarskich nieustannie pracują armatki, można więc sądzić, że w niedalekiej przyszłości zostaną uruchomione kolejne trasy i wyciągi.

Zieleniec

Fot. http://zieleniec.pl/

Gubałówka
Na zakopiańskiej Gubałówce zimno (-9°C), ale żadnych opadów. W rezultacie wszystkie wyciągi i trasy narciarskie pozostają zamknięte.

Jaworzyna Krynicka
Czynna jest trasa nr 1 (2600 m) (na szczyt której zabierze Was 6-osobowa kolej gondolowa), trasa nr 3 (650 m) i wyciąg szkoleniowy Żółwik. Szusującym na czynnych trasach towarzyszy piękna, słoneczna pogoda. -10°C, doskonała widoczność i pokrywa śnieżna od 10 do 50 cm. Wiatr do 5m/s.

Szrenica
W Ski Arena Szrenica -8°C na stacji dolnej Szrenica I (pokrywa śniegu: 10 cm) oraz około -5°C na stacjach górnych Karkonosz Express (pokrywa śniegu: 5 cm) i Szrenica II (pokrywa śniegu: 1 cm).  Nartostrady niezmiennie nieczynne dla amatorów białego szaleństwa. Pozostaje czekać!

Zawoja
Według danych ze szczytu Mosornego Gronia, w Zawoi da się pojeździć, ale tylko na trasie C. Mroźnie (-11°C), bardzo dobra widoczność, lekki południowo-wschodni wiatr i pokrywa śnieżna 20-40 cm. Trwa naśnieżanie reszty tras zjazdowych. 

Szczyrk
W ciągu dnia termometr w Szczyrku pokazuje około -12°C. Wymarzona pogoda, żeby wyjść na narty. 1 stycznia otwarto trasę nr 7 na odcinku z Suchego do Soliska. Śnieg nie pada, ale od 29 grudnia trwa intensywne naśnieżanie trasy nr 11 „Golgota” w Solisku, która według optymistycznych prognoz ma zostać uruchomiona już jutro w okolicach godziny 9:00. Zgodnie z zapewnieniami, grubość pokrywy śnieżnej ma wynosić przeszło 60 cm. Jednocześnie trwa naśnieżanie tras 8 i 10 na Hali Pośredniej.

Korbielów – Pilsko
Słonecznie i zimno - od -9 do -11°C w zależności od wysokości. Uruchomiono dziś trasę i 2-osobową kolejkę krzesełkową BABA oraz 4-osobową kolejkę Korbielów-Solisko. Od 29.12.2015r jest kontynuowane dośnieżanie stoku Cypisek, po którym ze względu na otwarcie sezonu 2015/2016 i 50% gotowego stoku można szusować za pół ceny. Na otwarcie tras w górnej części masywu Pilska trzeba poczekać, są uzależnione od naturalnego śniegu.

Szczawnica-Palenica
Szczawnicy zimno, -13,5°C na obu stacjach. Pierwszy śnieg już spadł, armatki są gotowe do pracy.  Obecnie czynna tylko kolej linowa na Palenicę. Szafranówka i zjeżdżalnia grawitacyjna zamknięte. Pozostaje czekać na prawdziwą zimę!

palenica

Fot. http://www.pkl.pl/palenica/home

Kasprowy Wierch
W ciągu dnia termometry pokazują około -10°C. Ilość śniegu waha się między 5-26 cm. Można korzystać z kolejki linowej na Kasprowy, ale trasy narciarskie Gąsienicowa i Goryczkowa póki co nieczynne.

Źródła:

http://zieleniec.pl/

http://www.bialkatatrzanska.pl/

http://www.jaworzynakrynicka.pl/

http://sudetylift.com.pl/

http://korbielow.net/

http://www.szczyrkowski.pl/

http://www.pkl.pl/