Odnowiona „Chatka Puchatka” w Bieszczadach niebawem przyjmie pierwszych gości.

W połowie sierpnia ma także zostać otwarty Ośrodek i Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych

Prace związane z udostępnieniem nowej „Chatki Puchatka” zmierzają do szczęśliwego finału. Otwarcie nastąpi wkrótce. Bieszczadzki Park Narodowy musi jeszcze uzyskać wymagane prawem zgody, m.in. pozwolenie na użytkowanie obiektu.

- Obiekt będzie w pierwszej kolejności służył turystom, jako miejsce dziennego wypoczynku i schronienia na wypadek np. załamania pogody (taka jest z natury istota funkcjonowania schronu turystycznego). Dodatkowo, będzie można tu nabyć pamiątki, napić się kawy, herbaty, obejrzeć materiały multimedialne o BdPN. Na górnej kondygnacji udostępnimy również z czasem tzw. „podłogę” dla osób które zaplanowały dłuższą wędrówkę głównym szlakiem beskidzkim – opisują pracownicy BdPN.

Ponadto w Chatce stacjonować będą ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którym wydzielono dwa pomieszczenia (stróżówkę oraz magazyn na sprzęt ratowniczy). GOPR również serwisuje system łączności Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), którego elementem jest serwerownia oraz anteny na grzbiecie.

Przy schronie działa również Posterunek Meteorologiczny IMiGW, dla którego funkcjonowania park użycza grunt. Na terenie BdPN są jeszcze 3 tego typu punkty pomiarowe.

Schron będzie również pełnił rolę bazy dla naszej Straży Parku, która dyżuruje w obrębie Połoniny Wetlińskiej w czasie trwania sezonu turystycznego praktycznie codziennie.

Z kolei z uwagi na trwające odbiory i przygotowania do ponownego otwarcia Ośrodka i Muzeum Przyrodniczego BdPN w Ustrzykach Dolnych, wynikła konieczność przesunięcia podanego wstępnie terminu zwiedzania - z 4 sierpnia - na połowę sierpnia.

- Nowy termin potwierdzimy jeszcze w najbliższym czasie i jednocześnie przepraszamy za zaistniałą sytuację, która nie jest od nas zależna. Wkrótce pokażemy zdjęcia z nowych ekspozycji i podamy szczegóły zwiedzania. Prosimy jednak pamiętać, że prowadzone będą nadal prace związane z wymianą pokrycia dachowego i aranżacją otoczenia, które zaplanowane są do końca września – informują bieszczadzcy parkowcy.

raz