Pewnego zimowego dnia wybrałam się na Wielką Raczę z koleżankami. Szczyt znajdował się ponad chmurami, a naszym oczom na krystalicznie czystym niebie ukazały się Tatry, masyw Małej Fatry oraz masyw Babiej Góry – miałyśmy ogromnego farta na pogodę. Te widoki mnie zaczarowały, a sama Wielka Racza bardzo zaciekawiła w wielu aspektach, o czym napiszę Wam poniżej.

racza schroniskofot. Katarzyna Irzeńska, Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy

Kilka podstawowych informacji na temat Wielkiej Raczy

Szczyt umiejscowiony jest na wysokości 1236 m n.p.m. Wielka Racza leży na pograniczu Polski i Słowacji w tzw. grzbiecie Beskidu Żywieckiego. Między trzema grzbietami Wielkiej Raczy są trzy doliny. Na szczycie jest schronisko PTTK.

Na wierzchołku Wielkiej Raczy znajduje się trawiasta polana, a cały obszar w około jest zalesiony. Stąd można podziwiać piękną panoramę masywu Małej Fatry, Tatr oraz Masywu Babiej Góry – trzeba jednak trafić na dobre okno pogodowe by tak wiele zobaczyć.

W 1997 roku zbudowano na polanie platformę widokową, na jaką można wejść schodkami i podziwiać piękne widoki. Poniżej szczytu, po słowackiej stronie znajduje się kompleks narciarski o nazwie Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica.

Dokładną charakterystykę szczytów z Wielkiej Raczy można zobaczyć tutaj:

Panorama Tatr:
http://www.dalekieobserwacje.eu/gagapanorama-tatr-z-wielkiej-raczy/

Mała Fatra:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82a_Fatra#/media/File:Ma%C5%82a_Fatra_-_widok_z_Wielkiej_Raczy.JPG

Panorama ze szczytu na zachodnią stronę:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Racza#/media/File:Wielka_Racza_panorama_1_B%C5%BB6.jpg

Panorama w kierunku Rycerzowej i Małej Fatry:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Racza#/media/File:Panorama_z_Wielkiej_Raczy1.JPG


panoramafot. Katarzyna Irzeńska, Panorama widokowa z Wielkiej Raczy

szczytfot. Katarzyna Irzeńska, Szczyt Wielkiej Raczy

Ciekawostki historyczne

Czy wiecie, że w połowie XVI wypasali na Wielkiej Raczy swoje stada Wołosi?

Pierwsza informacja zachowana w dokumentach na temat Wielkiej Raczy pojawiła się w papierach z 1417 roku. We wspomnianym XVI wieku dochodziło tu do wielu krwawych walk pomiędzy pasterzami o teren. W XVII wieku ukrywali się w lasach Wielkiej Raczy zbójnicy, zaś podczas II wojny światowej był to dobry punkt obserwacyjny, który wykorzystali Niemcy. Urządzili w schronisku posterunek żandarmerii.

Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy po II wojnie światowej

Budynek uległ w 1945 roku dewastacji. Nie można było zapewnić stałego dozoru nad schroniskiem. Wprowadzono także ograniczenia graniczne. W tamtych czasach można było do niego dojść jedynie od Rycerki Górnej. W 1963 roku obiekt miał zostać zinwentaryzowany a następnie poddany rozbiórce. Ten proces zatrzymał m.in. Edward Moskała.

Udało się ocalić schronisko, podjęto także decyzję o generalnym remoncie. Potem schronisko cieszyło się ogromną popularnością. Warto wspomnieć, że krzyż jaki stoi na polanie w okolicach szczytu, zaraz za tarasem widokowym został postawiony w 2010 roku z inicjatywy Milana Tomana. Jest to krzyż pojednania polsko-czesko-słowacki. "Żebyśmy wszyscy stanowili jedno".

Link do strony internetowej schroniska: http://wielka-racza.pttk.pl/


zachód słońcafot. Katarzyna Irzeńska, Zachód słońca na Wielkiej Raczy

Szlaki piesze na Wielką Raczę

Czerwony – ze Zwardonia przez Magurę – pójdziemy ok. 4.5 h, z powrotem 4.15 h
Czerwony – z Przełęczy Przegibek – 3 h, z powrotem 2.45 h
Żółty – z Rycerki do Kolonii – pójdziemy 2 h, z powrotem 1.15 h
Zielony – z Oszadnicy przez chaty na Rači – pójdziemy 2.45 h, z powrotem 2.15 h

W schronisku na Wielkiej Raczy można spędzić bardzo miło czas. Bez problemu udało nam się załatwić nocleg, ale zaznaczam, że musiałyśmy dzwonić z wyprzedzeniem o pokój.

Najbardziej w mojej pamięci pozostaną piękne widoki panoramy. Udało nam się zobaczyć zachód słońca na Wielkiej Raczy. Każdemu polecam obejrzeć właśnie tutaj to zjawisko, gdyż było naprawdę magicznie. Zimowa atmosfera pozwoliła na mroźną ale za to bardzo intensywną ucztę dla oczu.

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com