Na Koprowy szczyt dotrzeć można albo od strony Popradzkiego Stawu i Stawów Hińczowych albo od strony Hilińskiej Doliny, gdzie sobie płynie Hiliński Potok. Właśnie tędy prowadzi nas trasa dzisiejszej wirtualnej wycieczki.

Koprowy Wierch z Doliny Hińczowej - autor: Gower, źr. wikipediaKoprowy Wierch z Doliny Hińczowej - autor: Gower, źr. wikipedia

Koprowy – ma wysokość 2363 m n.p.m. Szczyt dosyć łatwy do zdobycia. Jest on jednak położony w samym sercu innych, bardzo ciekawych, urokliwych, ale i groźnych wierzchołków, stąd o ładne, rozległe panoramy tu nie trudno. Koprowy Wierch zresztą z tego słynie.

Hilińska Przełęcz, którą trzeba pokonać, by finalnie, poprzez Wyżnią Przełęcz Koprową dotrzeć na Koprowy Szczyt, to mało uczęszczane (nawet w sezonie letnim) miejsce. Może właśnie dlatego tak wielu tu do tej pory kłusowników. Już od dawien dawna upodobali oni sobie to miejsce.

Ale od początku: Wycieczkę czas zacząć... Miejsce z którego zaczyna się niebieski szlak na Koprowy to tzw. Trzy Źródła (Trzy Studnie, Trzy Studniczki). Punkt ten znajduje się przy Tatrzańskiej Drodze Młodości między Szczyrbskim Jeziorem, a Podbańską osadą. Obok przystanku autobusowego i rozwidleń szlaków, na niewielkiej polanie stoi stara leśniczówka oraz pomnik na cześć 7 partyzantów, którzy pod koniec wojny zginęli pod Krywaniem.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, od lewej - Kołowy, Baranie RogiZdjęcie z bazy zdjęć PG, od lewej - Kołowy, Baranie Rogi

Po jakiejś 45-minutowej „przechadzce” i rozgrzewce, „towarzyszyć” nam będzie, już prawie do końca, górski potok. Pierw będzie to Koprowy, a nieco wyżej, wspomniany już Hiliński Potok.

Koprowy Potok – po połączeniu z wypływającym z Doliny Cichej potokiem Cicha Woda Liptowska tworzy niewielką rzeczkę – Bała Liptowska.

Hiliński potok zaś bierze swój początek pod Koprową Przełęczą i w miejscu swojego wypływu tworzy niewielki stawek.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o samej Dolinie Koprowej, którą polscy geografowie zaliczają do Tatr Wysokich, a słowaccy traktują ją jako granicę między Tatrami Wysokimi właśnie, a Zachodnimi. Od dawna „kręcili się” tutaj pasterze ze swoimi stadami, górale z Zekopanego polowali tu na kozice i niedźwiedzie, bardzo intensywnie eksplorowano – wycinano tutejsze lasy. Obecnie, Koprowa Dolina stanowi obszar ochrony ścisłej TANAP-u. Nie ma tu żadnych schronisk, a ruch turystyczny do dużych nie należy.

Cała dolina jest bardzo długa. I wiadomo, im dalej i wyżej, tym robi się coraz ładniej. Uwaga! Na skutek wycinki drzew, często schodzą tu potężne lawiny. Szlak przez Dolinę Koprową dopuszcza używanie rowerów.

„Na nogach” („Z buta”) Koprową Dolina do Doliny Hilińskiej się idzie i idzie... Przy końcu odbija tu szlak wzdłuż Smreczyńskiego potoku na Niżni Ciemnosmreczyński Staw czy też na Przełęcz Zawory, a potem Gładką Przełęcz.

Podchodząc tutaj też Doliną Koprowy, zaraz na początku zaczyna się szlak na „świętą górę” Słowaków – na Krywań.

My jednak podziwiając okolicę, w miłej atmosferze, ale i w SKUPIENIU i KONCENTRACJI pniemy się coraz wyżej ku Koprowemu. Wchodząc w Hilińską Przełęcz krajobrazy zmieniają się znacząco.

Przede wszystkim z zupełnie innej perspektywy (trochę 'od środka”) obserwujemy całą Grań Hrubego – a więc m.in.:
- Kwokę,
- Hrubą Kopę,
- Zadnią Garajową Turnię,
- Teriańską Turnię,
- Pośrednią Gajdową Turnię,
- Kolistą Turnię.

Nad wszystkim góruje sędziwy Hruby Wierch (2428 m n.p.m.) – nie prowadzą tu znakowane szlaki. Obok (i też bezszlakowy) znajduje się Szczyrbski Szczyt (2381 m n.p.m.).

Po drugiej stronie (czyli po lewej biorąc pod uwagę perspektywę naszego położenia na Hilińskiej Przełęczy) również znajdują się potężne, bo mające ok. 2000 m n.p.m. wierzchołki.

Coraz bliżej jest także cel naszej wędrówki, a więc Koprowy. Żeby tam wejść należy minąć Wyżnią Koprową Przełęcz (2180 m n.p.m.). Po przeciwnej stronie jak Koprowy Wierch znajduje się Hlińska Turnia (2340 m n.p.m.) - nie prowadzą tu żadne znaki turystyczne. Ale to tak na marginesie tylko.

Odbijąc zatem na Przełęczy w lewo, po ok. 30 min. docieramy na Koprowy Wierch. Radość, satysfakcje, ładne widoki, a wieczorem może jakieś dobre jedzenie w góralskiej knajpie? W sumie to kawałek więc „zasłużyliśmy”... ;)

{youtube}Y0d0qC_pUXg{/youtube}

Bartek Michalak

Źródła:
- www.wikipedia.org
- www.portalgorski.pl
- Tatry Słowackie - PRZEWODNIK, Józef Nyka, Latchorzew 2002
- Najpiękniejsze szczyty tatrzańskie, Janusz Kurczab, Marek Wołoszyński, Warszawa 1991
- Internet (ogólnie)