Zapraszamy Gości, którzy będą w Kompleksie Małe Dolomity w dniu 21-06-2024 r na miłą niespodziankę.

O godzinie 18.00 rozpocznie się prelekcja Macieja Besty pod tytułem: Biegun Zimna Gór Syberii, Biegun Samotności Gór Syberii. Prelekcja jest kameralna, bezpłatna i wyłącznie dla osób zameldowanych w danym dniu.

Opis prezentacji: Syberia to rozległa i w większości górzysta kraina stanowiąca prawie 9% powierzchni lądowej Ziemi. Syberia, a zwłaszcza jej północna część, jest niezwykle interesująca z eksploracyjnego punktu widzenia: wciąż mało zbadany obszar. Zarówno lato, jak i zima niosą ze sobą liczne wyzwania mentalne, fizyczne, oraz technologiczne związane z topografią, pogodą i klimatem. Przykładowe wyzwania to rozległe, ponure i surowe płaskowyże górskie i polarne z gwałtownymi wiatrami, potrzaskane i niezbadane lodowce ukryte głęboko w tundrze i tajdze, porywiste i ogromne rzeki, szare i ponure pustynie polarne, głębokie doliny pełne nieprzebytych bagien, niekończąca się pustka podmokłej tundry, strome klify i kaniony głębokie na czasami ponad 1000 m, niezliczone technicznie wymagające granie i ściany górskie, temperatury od -70 C (bez czynnika windchill) do +40 C, głęboki i niestabilny śnieg, rozległe obszary ostrych kamieni, dzikie zwierzęta, noce polarne, skrajna izolacja i samotność, całkowity brak infrastruktury i niezwykle trudny dostęp i wiele innych.

Podczas prezentacji obejrzymy wybrane letnie i zimowe wyprawy górskie i polarne, skupiając się na projekcie "Biegun Zimna Gór Syberii", "Biegun Samotności Gór Syberii", oraz pierwszym samotnym letnim trawersie Płaskowyżu Anabarskiego. Na koniec, o ile czas pozwoli, zagłębimy się w przyszłość eksploracji górskiej i eksploracji polarnej w niedostępnych i trudnych regionach, ilustrując, dlaczego najnowocześniejsze, potężne zasoby obliczeniowe, takie jak superkomputery lub centra danych, mogłyby popchnąć tę działalność w kierunku nowych granic.

Biografia: Jako eksplorator, Maciej Besta zajmuje się wyprawami górskimi i polarnymi w najbardziej niedostępne i najzimniejsze pasma górskie i płaskowyże, które wybiera bazując na precyzyjnych analizach geograficznych, topograficznych, i klimatycznych. Zorganizował ponad 30 wypraw, prawie wszystkie solo, poświęcone wspinaczkom i trawersom w stylu polarnym w północnej i wschodniej Syberii oraz syberyjskiej Arktyce i Subarktyce. Jednym z zrealizowanych projektów jest „Biegun Samotności Gór Syberii”: pierwszy w historii samotny trawers Gór Byrranga, jednego z najmniej zbadanych obszarów całej Arktyki, połączony ze zdobyciem trzech najwyższych szczytów. Innym zrealizowanym projektem jest „Biegun Zimna Gór Syberii”: pierwsze zimowe wejścia (styczeń-luty, zima astronomiczna + meteorologiczna) na najwyższe szczyty w najzimniejszych pasmach górskich półkuli północnej (Góry Suntar-Chajata, Góry Wierchojańskie, Wyżyna Anadyrska, Góry Momskie). Otrzymane nagrody i wyróżnienia podróżnicze to m.in., Wyczyn Roku na Festiwalu Kolosy (2021), Nagroda im. Andrzeja Zawady (2021), Nagroda Dziennikarzy Kolosy (2021), Wyróżnienia na Festiwalu Kolosy w kategorii Podróże (2018, 2022), The Explorers Club Fellowship (2022).

Jako naukowiec, Maciej pracuje w obszarze obliczeń dużej wydajności i wielkiej skali oraz sztucznej inteligencji na Politechnice Federalnej w Zurychu (ETH Zurich). W przeszłości był naukowo związany z eksperymentem TOTEM w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN. Stopień doktora uzyskał na ETH w 2021 r. Opublikował ponad 50 recenzowanych artykułów na flagowych konferencjach naukowych i w czasopismach, otrzymując nagrody i nominacje dla najlepszego artykułu na ACM/IEEE Supercomputing 2013, 2014, 2019 (za dwie publikacje w jednym roku), 2022 (za dwie publikacje w jednym roku) oraz 2023; w ACM FPGA 2019; na ACM HPDC 2014, 2015 i 2016 oraz ACM Research Highlights 2018. Zdobywca m.in., tytułu Najlepszego Studenta Polski (2012), pierwszego Google Fellowship in Parallel Computing (2013), ACM/IEEE-CS High-Performance Computing Fellowship (2015), Medal ETH za wybitną rozprawę doktorską (2021), nagrody organizacji IEEE TCSC (2021), ACM SIGHPC (2022), oraz SPEC (2021) za najlepszą rozprawę doktorską na świecie w dziedzinach obliczeń wielkiej skali, obliczeń wysokiej wydajności, oraz pomiarów wydajności systemów komputerowych; a także IEEE TCSC Award for Excellence in Scalable Computing (2023) oraz OlympusMons Award (2024). Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: https://people.inf.ethz.ch/bestam/


Serdecznie zapraszamy
Dominika i Irek